Кратък текст на новината: Втори семинар по проект „ТеСТ – Театър срещу тормоза в училище“
Съдържание на новината:
На 27-29 юни 2025 година в Парк-Хотел Москва, зала Киев, гр. София, се проведе вторият семинар в рамките на проекта „Театър срещу тормоза в училище – ТеСТ“ под заглавие „Обединени срещу тормоза в училище – открита сцена за промяна на нагласи и взаимоотношения“.
Семинарът е част от проект, изпълняван от сдружение „Дружество за Обединените нации в България“ с мисията да обедини потенциала, идеите, усилията на 20 училища, участващи в националната ни мрежа от ученически клубове за ООН, да работят за превенция на тормоза в училище чрез въздействието на театъра. Визията на проекта е училище с добра среда за учене, което споделя и търси нови идеи в мрежа от равнопоставени участници.
Задачата на семинара беше да подготви съществената част от изпълнението на проекта ТеСТ, а именно провеждане на серия от обучения „връстници обучават връстници“ в толерантност и ненасилствено решаване на конфликти през есента на 2025 година и подготовка на една или друга театрална форма за представление пред училищната и местната общност през пролетта на 2026 година.
По време на семинара, координаторите на клуб за ООН и двама ученика от всяко включено в проекта училище, от цялата страна ще научат повече за основни етапи в драма-педагогическия процес, ще се включат в интерактивни занимания за ненасилствена комуникация и ще обсъдят как да подготвят театрална постановка, по-специално как да водят Форум театър. „За мен форум театърът може да не бъде директно решение на проблема с тормоза в училище, но той определено е репетиция – чрез театъра, ние репетираме по какъв начин бихме могли да се справим с конфликтите – не само ако сме директни участници в тях, но и дори ако бъдем просто свидетели“, заявява Антония Любенова, която проведе заниманията в събота, 28 юни.
Защо този проект? Защото тормозът в училище оставя травматични следи при децата и е нужна навременна закрила. Знае се, че много училища работят по ежегоден план за противодействие на тормоза и насилието, но е нужно периодично презареждане с иновативни практики, обмен на идеи и взаимно учене. Нужно е децата да познават добре правата си, да бъдат изслушвани и самите те да участват като правозащитници. Нужна е промяна в нагласите спрямо различните деца.
Членове от клуба за ООН от СУ „Васил Левски“ – гр. Хасково взеха участие в обученията. Това са: Боян Господинов от 9.А клас и Педрие Яшар от 10.А клас с координатор Мария Кючукова – педагогически съветник.
Автор на статията: Мария Кючукова
Повече снимки може да видите в нашата галерия или на следния линк:
Публикувано от: Михайлова, Милена