Събота 18, Септември 2021г.
Текущи новини
Публикувана на: 29.06.2021г.
СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
 
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ ПРЕЗ НОВАТА
 
2021 – 2022 УЧЕБНА ГОДИНА

 

СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ В

2. КЛАС

 
 
1.Ангел Каралийчев – „Приказен свят”.
2.Астрид Линдгрен – „Карлсон, който живее на покрива”.
3.Астрид Линдгрен – „Пипи Дългото чорапче”.
4.Йордан Радичков – „Ние, врабчетата”.
5.Ран Босилек – „Патиланци”.
6.Валери Петров – „Пет приказки”.
7.Български народни приказки.
8.Приказки от цял свят.
9.Езоп – „Басни”.
10.Жан дьо Лафонтен – „Басни”.
11.Ханс Кристиан Андерсен – „Приказки”.
12.Шарл Перо – „Приказки”.
 
 
СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ В

3.КЛАС

 
 
1.Български народни приказки.
2.Ангел Каралийчев – „Приказки”.
3.Елин Пелин – „Приказки”.
4.Приказки от цял свят.
5.Валери Петров – „Меко казано”.
6.Ран Босилек – „Приказки”.
7.Джани Родари – „Приказки по телефона”.
8.Ханс Кристиан Андерсен – „Приказки”.
 
 
СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ В

4.КЛАС

 
 
1.Български предания и легенди /детски илюстровани издания/.
2.Легенди от цял свят /детски илюстровани издания/.
3.Ангел Каралийчев – „Приказки”.
4.Валери Николов – „Необикновено пътуване”.
5.Йордан Радичков – „Малки жабешки истории”.
6.Ерих Кестнер – „Приказки”.
7.Джани Родари – „Приказки”.
8.Марк Твен – „Приключенията на Том Сойер”.
9.Лиман Франк Баум – „Вълшебникът от Оз”.
10.Доминик Демерс – „S.O.S. Нова учителка”.
 
Допълнително:
 
1.Ерих Кестнер – „Хвърчащата класна стая” и „Двойната Лотхен”.
2.Ено Рауд – „Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада”.
 
 
СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ В

5. КЛАС

 
 
1.Древногръцки митове.
2.Детска Библия.
3.Фолклорни легенди.
4.„Тримата братя и златната ябълка“ – фолклорна приказка.
5.„Златното Момиче“ – фолклорна приказка.
6.Фолклорни приказки.
7.Фолклорни песни – „Троица братя града градяха“.
8.Фолклорен/традиционен календар. Празници и обичаи.
9.Христо Ботев – „Хайдути“.
10.Михаил Георгиев – „Легенда за рома“.
11.„Главатарят, който искал да плени месечината“ – фолклорна приказка.
12.Шарл Перо – приказки. „Котаракът в чизми“.
13.Х.К.Андерсен – приказки. „Грозното патенце“.
14.Рик Риърдън – „Похитителят на мълнии“.
 
 
СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ В

6. КЛАС

 
 
1.Любен Каравелов – „Хубава си, моя горо“. Стихотворения.
2.Иван Вазов – „Отечество любезно, как хубаво си ти“. Стихотворения.
3.Джералд Даръл – „Моето семейство и други животни“.
4.Елин Пелин – „Косачи“. Разкази.
5.Веселин Ханчев – „Художник“. Стихотворения.
6.Иван Вазов – „Под игото“.
7.Марк Твен – „Принцът и просякът“.
8.Христо Смирненски – „Братчетата на Гаврош“. Стихотворения.
9.Йордан Йовков – „Серафим“. Разкази.
10.Бранислав Нушич – „Автобиография“.
11.Антоан дьо Сент Екзюпери – „Малкият принц“.
 
 
СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ В

7. КЛАС

 
 
1.Добри Чинтулов – „Стани, стани, юнак балкански“, „Вятър ечи, Балкан стене“. Стихотворения.
2.Христо Ботев – „На прощаване в 1868 г.“ Стихотворения.
3.Иван Вазов – „Немили – недраги“; разкази; „Една българка“; стихотворения; „Опълченците на Шипка“, „Епопея на забравените“, „Българският език“.
4.Алеко Константинов – „До Чикаго и назад“, „Бай Ганьо пътува“.
5.Пенчо Славейков – „Неразделни“. Стихотворения.
6.Пейо Яворов – „Заточеници“. Стихотворения.
7.Елин Пелин – „По жътва“. Разкази.
8.Йордан Йовков – „По жицата“. Разкази.
 
 
СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ В

8. КЛАС

 
 
1.Старогръцки митове.
2.Омир – „Илиада“.
3.Сафо – „Любов“.
4.Софокъл – „Антигона“.
5.Библия.
6.“Пространно житие на Константин-Кирил Философ“.
7.Константин Преславски – „Азбучна молитва“.
8.Черноризец Храбър – „За буквите“.
9.Джовани Бокачо – „Декамерон“.
10.Мигел де Сервантес – „Дон Кихот“.
11.Уилям Шекспир – „Хамлет“, „Сонети – 91 и 130“.
 
 
СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ В

9. КЛАС

 
 
1.Из „Пътешествията на Гъливер“ (Дж.Суифт): І глава от І част, І глава от ІІ част.
2.„Дон Жуан“ (Дж. Байрон): VIII песен.
3.„Евгений Онегин“ (А. С. Пушкин): III и VIII глава.
4.„Дядо Горио“ (О. дьо Балзак).
5.„Мадам Бовари“ (Г. Флобер): VII глава от I част.
6.„Сплин“  (Ш. Бодлер).
7.„Есенна песен“ (Пол Верлен).
8.Из „История славянобългарска“ (Паисий Хилендарски): Предисловие.
9.„Изворът на Белоногата“ (П. Р. Славейков).
10.„Майце си“ (Хр. Ботев).
11.„Моята молитва“ (Хр. Ботев).
12.„Хаджи Димитър“ (Хр. Ботев).
13.„Обесването на Васил Левски“ (Хр. Ботев).
14.„Странник“ (Хр. Ботев).
 
 
СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ В

10. КЛАС

 
 
1.Иван Вазов - („Левски“).
2.Из „Под игото“: главите „Гост“, „Новата молитва на Марка“, „Пиянството на един народ“ (Ив. Вазов).
3.„Бай Ганьо се  върна от Европа“ (А. Константинов).
4.„Cis moll“ (П. П.Славейков
5.„Арменци“, „Две хубави очи“, „В часа на синята мъгла“ (П. Яворов
6.„Да се завърнеш…“(Д. Дебелянов
7.„Гераците“ (Елин Пелин).
8.„Септември“ (Гео Милев).
9.„Зимни вечери“ (Хр. Смирненски).
10.„Повест“ (А. Далчев).
11.„Индже“, „Албена“ (Й. Йовков).
12.„Писмо“ („Ти помниш ли...“) (Н. Вапцаров).
13.Из „Тютюн“ (1951 г.): І и ХVІ глава от І част (Д. Димов).
14.„Дърво без корен“ (Н. Хайтов).
15.„Нежната спирала“ (Й. Радичков).
 
 
СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ В

11. КЛАС

 
 
І. Родното и чуждото
1.„Железният светилник“ (Д. Талев).
2.„Бай Ганьо журналист“ (А. Константинов).
3.„Балкански синдром“ (Ст. Стратиев).
 

II.Миналото и паметта

1.„Паисий“ (Иван Вазов).
2.„История“ (Н. Вапцаров).
3.„Ноев ковчег“ (Й. Радичков).
 
III. Обществото и властта
1.„Борба“ (Хр. Ботев).
2.„Андрешко“ (Елин Пелин).
3.„Приказка за стълбата“ (Хр. Смирненски).
 
ІV. Животът и смъртта
1.„До моето първо либе“ (Хр. Ботев).
2.„Новото гробище над Сливница“ (Иван Вазов).
3.„Крадецът на праскови“ (Е. Станев).
 

V.Природата

1.„При Рилския манастир“ (Иван Вазов).
2.„Градушка“ (П. Яворов).
3.„Спи езерото“ (П. П. Славейков).
 
Есе по житейски проблем, интерпретиран в една или в няколко художествени творби.
Интерпретативно съчинение по проблем върху една художествена
творба.
 
СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯ ЗА ЧЕТЕНЕ,
КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ В

12. КЛАС

 
 
1.„Аз искам да те помня все така“ (Д. Дебелянов).
2.„Колко си хубава!“ (Хр. Фотев).
3.„Посвещение“ (П. Дубарова).
4.„Спасова могила“ (Елин Пелин).
5.„Молитва“ (А. Далчев).
6.„Вяра“ (Н. Вапцаров).
7.„Ветрената мелница“ (Елин Пелин).
8.„Песента на колелетата“ (Й. Йовков).
9.„Балада за Георг Хених“ (В. Пасков).
10.„Две души“ (П. Яворов).
11.„Потомка“ (Ел. Багряна).
12.„Честен кръст“ (Б. Христов).
 
 
 
Сподели: